Mioritichost.ro la Retromobil Fest 2017 Grand Prix

Echipa Mioritichost.ro a obținut locul 3 la categoria GP Dacia Clasic, la Retromobil Fest 2017 Grand Prix ce a avut loc sâmbătă și duminică la circuitul de la Academia Titi Aur - ATA din Crevedia.

Concursul a fost împărțit în două zile, în prima zi fiecare echipaj încercând să se poziționeze pe un loc cât mai bun pe grila de start în funcție de timpii obținuți în sesiunea de calificări. Mioritichost.ro Rally Team s-a poziționat prima pe grilă la fiecare categorie la care a fost înscrisă.

A doua zi, duminică, a avut loc concursul de regularitate, ce a constat în rularea a 5 ture de pistă. Timpul obținut pe prima tură de circuit a reprezentat timpul de referință pentru toate celelate ture. Astfel, abaterile de la timpul obținut la prima tură pe celelalte 4 ture, au fost penalizate cu 0,1 puncte la fiecare zecime de secundă.

A fost cel mai mare eveniment de până acum, la start plecând peste 100 de echipaje. Acest eveniment este posibil datorită oamenilor care se implică activ și a concurenților care vin în număr din ce în ce mai mare la evenimente de acest gen.

Printre oamenii care au făcut posibil acest eveniment se află: George Ladopoulos, director Retromobil Fest și omul care face cel mai mare efort în domeniul evenimentelor auto retro, Mihai Hatisi organizator și concurent de bază, Stefan Vasile, director sportiv și profesorul multor piloți care au participat, Xan XanuAuto care ne-a preparat o mașină din 1985 care funcționează ceas și nu ne-a dezamăgit.